Jak funguje MVS? Zaslání knížky z jiné knihovny
K práci, nebo ke studiu pořád ještě potřebujeme knížky. Pokud si určitý titul nechceme koupit, jedním z dalších možných řešení je registrace a výpůjčka v knihovně. Jenže co dělat, když je knížka blbě dostupná, případně ji knihovní katalog vůbec nenabízí? Tajemná zkratka MVS skrývá možné řešení. Dneska vám ho představím, vyzkoušeno za vás 😊
MVS; Meziknihovní výpůjční službu jsem využila poprvé letos kvůli závěrečné práci do školy. Většinu potřebných knížek se mi podařilo sehnat normálně v knihovně (a ušetřilo mi to spoustu peněz!), ale titul Bez filtru, který jsem potřebovala taky u nás zrovna neměli. Knížka se už oficiálně v prvním vydání koupit nedá a na bazaru zrovna taky nikde nebyla = pěkně blbá situace. Naštěstí jsem si poradila, všechno dobře dopadlo a přibližně za týden byla přes knihovnu u mě.

Teď bych vám chtěla poradit, jak se právě ke knížce v rámci MVS dostat, protože si myslím, že spousta lidí o téhle možnosti vůbec neví, a dost vám to může ulehčit studijní život!
- Nejdříve jsem si na netu našla citaci dokumentu. Věci jako autor, název díla atd. se mi hodí k formuláři MVS.
- Pomocí uživatelského online čtenářského konta jsem vyplnila kolonky formuláře k MVS (službu nenabízí všechny knihovny!).
- Pošlu formulář a čekám na potvrzení objednávky ze strany knihovny.
- Knihovníci, kteří mají tuhle službu na starost sepíšou požadavek druhé knihovně a všechny formality vyřídí za mě.
- Až bude dokument v mojí knihovně, přijde mi e-mail. Knížku si vyzvednu a počítám s možným poplatkem v řádu několika desetikorun až stovky za zprostředkování služby (někdo musí zaplatit třeba dopravu).
- Knížku si můžu půjčit domů na dobu, kterou mi určí a po jejím přečtení ji odnesu zpátky do mojí knihovny.
- Knihovníci knížku po vrácení zašlou zpátky do druhé knihovny, opět nic neřeším.
Je to docela rychlé, levné, tak proč to nezkusit?
Komentáře
Okomentovat