Baletky. Surová zpověď o dospívání na taneční konzervatoři.
Trošku zvláštně napsaná kniha u které mi trvalo, než jsem si zvykla na autorčin styl. Pak už se mi četlo dobře, a stránky ubíhaly jedna za druhou.
Baletky jsou román z prostředí zkostnatělé taneční konzervatoře devadesátých let. Hlavní postavou je mladá dívka, která chce být “nejlepší baletkou na světě”. Aby dosáhla svého snu, je chotna hladovět, neskutečně dřít, fyzicky trpět, a žít daleko od rodičů na pražském intru.
V průběhu čtení, se z malá desetileté holčičky s velkými ideály, stává životem protřelá žena. Ta zjišťuje, že její sen je ve skutečnosti nikdy nekončící noční můra. Útěk z konzervativního prostředí pak nachází v pražských klubech, kde experimentuje s drogama v obklopení pochybné společnosti.
Léta ubíhají, a i kdy se snaží dřít jak nejvíc to jde, baletní Olymp se pořád přiblížit nechce. A tak se sen o taneční kariéře pomalu, ale jistě vzdaluje.
Tohle čtení pro mě bylo zajímavým vhledem do baletního prostředí. Sama si pamatuju boom na přelomu milénia, kdy spousta mých kamarádek navštěvovala baletní kroužky, a snila o baletní kariéře.
Po přečtení jsem se však znovu utvrdila v tom, že být baletkou je tvrdá dřina a nekonečná práce na sobě samé, která se však vyplatí jen hrstce vyvolených. Člověk si pak sám musí srovnat v hlavě, jestli mu to za stojí.
Nicméně Baletky hodnotím jako poutavé, čtivé, a dost drsné dílo, které vybočuje z české prózy.
- Názor na knihu sepsala před časem i Boudicca.
Náhled: canva.com
Komentáře
Okomentovat